ROACCUTANE NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

Roaccutane,ciddi ve şiddetli sivilce problemi yaşayan kişilere doktor kontrolünde verilen ağır bir ilaçtır.
Reçetesiz olarak da satılmasıyla birlikte ilaç kullanılan süre boyunca düzenli olarak kan tahlili yaptırılması gerektiğinden dolayı doktor izni veya müdahalesi olmadan kullanılması tavsiye edilmez. 
Bende kullanmayı düşünenlere önce doktora gidin diyorum ve bunu söylemeye de devam edeceğim. Roaccutane,aknetrent ve bu isimler altında anılan diğer ağır ilaçları kullandığınız süre boyunca doktorunuz size söylediği zaman aksatmadan kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Çünkü bunlar hafife alınabilecek ilaçlar değildir. 
Öncelikle yaşınızın,kilonuzun ve değerlerinizin bu ilacı kullanmaya uygun olması gerekiyor. Eğer yeni kullanmaya başladıysanız ya da başlayacaksanız beni takip etmeye devam edin. Çünkü tecrübe konuşuyor. 👊
Bu ilaçları ancak Deri ve Zührevi Hastalıkları Doktoru olarak geçen Cilt Doktorları yani cildiyeciler yazabilir. Eğer başka bir doktora giderseniz size bu ilacı yazmak değil bilgi bile vermeyecektir.
Cilt doktorunuz size bu ilacı yazdığı zaman size söyleyeceği ilk şeylerden biri HAMİLE KALMAMANIZ VE KAN VERMEMENİZ gerektiği olacaktır. 
Evet bu ilacı kullanmaya başladıysanız ya da kullanacaksanız çocuk sahibi olmayı ertelemeniz ve bunun için önlem almanız gerekiyor. 
Ağır bir ilaç olduğu için hamile kaldığınız zaman bebeğinize zarar verebilir. 
İlacı kullandığınız süre boyunca ve kullanmayı bıraktıktan sonraki ilk 1 ayda da kan veremiyorsunuz. Dediğim gibi ağır bir ilaç olduğu için kan verirseniz değerleri bu ilaca uygun olmayan birini de dolaylı yoldan zehirlemiş olursunuz. 
Daha sonra bilmeniz gereken en önemli şey A vitamini alamazsınız. Ciğer,greyfurt gibi fazla miktarda A vitamini içeren besinleri tüketmeniz risklidir çünkü bu ilaçların içerisinde bol miktarda bu vitaminden var. Aklınızda bulunsun A vitamini fazlalığı A vitamini yani karaciğer zehirlenmesine sebep olabiliyor. 
Bunları açık bir şekilde anlatmam size acımasız gelebilir ama gözünüz korkmasın.
Sonuçları gördükçe mutlu olacaksınız ve çektiğiniz zahmetlere değecek. 
7-8 sene boyunca mega boy sivilceleri olan ve bunları roaccutane dışında başka birşeyle geçirememiş biri olarak söylüyorum. 😊 
Eğer roaccutane ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız burada ve instagramdayım. Sorularınızı seve seve cevaplarım. 
Bir sonraki yazıyı bekleyin. 
Hoşçakalın... 
👊