ROACCUTANE KULLANANLAR İÇİN SAÇ VE TIRNAK BAKIMI-HERKES İÇİN PÜF NOKTALAR

Hepinize iyi haftalar diliyorum. Pazartesi sendromunu atlattıysanız ve öğlen molasını değerlendireyim diyorsanız başladığımız yere 👉roaccutane'a geri dönebiliriz. 😉 
Biz kadınlar için saç demek herşey demek ve bakımlı eller de güzelliğin en önemli temellerinden biridir. Saçımızı boyatıyoruz,kestiriyoruz,neredeyse hergün 250 derece sıcakla şekil vereceğiz diye yakıyoruz. Tırnaklarımıza manikür yaptırıyoruz,oje sürüyoruz,kremler alıyoruz ve bir tane tırnağımız kırıldığında içimiz kan ağlaya ağlaya hepsini kesiyoruz. Ne için? Hepsi güzellik uğruna. Çünkü bakımlı olmak psikolojimiz için mükemmel birşey. E durum böyle olunca sivilcelerinden muzdarip olup roaccutane kullanan birinin psikolojisi de bozulabiliyor. Hele bir de tedavide ilerlediyseniz ve tırnaklarınız,saçlarınız perişansa vay halinize. 
Ama üzülmeyin! Ben sizin için buradayım. 😊 
Blogu hatta instagramı açtığım ilk günden beri aslında size roaccutane sırasında kendinizi nasıl daha iyi hissedebileceğinizle alakalı da ipuçları vermeye çalışıyorum. Bu tedavi hassas bir süreçtir. Yeni başlıyor olabilirsiniz ya da başlayalı birkaç ay olmuş olabilir. Hiç problem değil. Hemen size roaccutane sırasında nasıl bakım yapmanız gerektiğini anlatacağım. 
Öncelikle çoğumuz piyasa satılan "aa bak bu şampuan çok iyiymiş" dediğimiz ürünlerden kullanıyoruz. Üstelik sülfat,paraben ve SLS içermiyen bir ürün görünce hemen almayılım bu hepsinden daha iyidir diyoruz. Aslında bu doğru. Kullandığımız ürünlerin içinde sülfat,paraben,SLS olmaması gerekiyor. Bu tarz ürünler daha sağlıklı ama bu bahsettiğim maddeler çok ucuz ve kolay bulunabilen şeyler olduğu için her firma kullanıyor neredeyse. Biz bunları alıyoruz, sonra başkası bizim ürettiğimiz şeyde bu yok diyor ve bizi kandırıyor. Bu bir pazarlama stratejisidir. Buna kanmayın. Sırf kullandığımız şampuanlarda bu maddeler var diye yıkarken çok köpürüyor ve biz temizlendik sanıyoruz. Bir şampuanın diğerlerine göre daha az köpürüyor olması onun kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor. Burada anlaşalım önce. Eğer buraya kadar söylediklerimde anlaştıysak içinde bu maddelerin bulunduğu ürünlerle nasıl saç yıkamalıyız onu anlatacağım. 
Hazırsanız başlıyorum : 
Birincisi tamamen organik ve sağlıklı olan ürünler pahalı oluyor. Bunları alamam diyorsanız az ürün kullanmalısınız. Yani bir avuç şampuan değil bir ceviz büyüklüğünde şampuanı tüm saçınıza yedirerek yıkayın. 
Hergün şampuanla saç yıkamayın. 
Bir gün şampuan kullandıysanız öbür gün sadece suyla yıkayın. Bu maddeler böylece saçınıza daha az zarar verir. 
Mutlaka saç kremi kullanın ve çok önemli bir bilgi ; saçlarınızı oda sıcaklığında yıkayın. Yıkama işlemi biterken soğuk suyla saçlarınızı şoklayın. Saçlarınız daha parlak olacaktır. 
Roaccutane kullanın ya da kullanmayın eğer daha sağlıklı saçlar istiyorsanız bunları uygulayabilirsiniz. 
Ama roaccutane kullananların daha dikkatli olması gerekiyor. Mesela saçlarınızı boyatmayın. Renk açıcı gibi kimyasallar uygulamayın. Düzleştirici gibi yüksek ısı uygulayan şeyler kullanmayın ve saçlarınızı sürekli toplamayın. Saç telleriniz daha çok yıpranır ve dökülmeye başlar. 
Tabii ki bu dökülme kellik falan yapmıyor hemen telaşlanmayın ama biz kadınlar bir tane fazla tel görsek fark ediyoruz ve paniğe kapılıyoruz. Hazırlıklı ve dikkatli olun diye önceden uyarıyorum. 
Yıpranmış saçlarınız için haftada 1 defa uygulayabileceğiniz güzel bir maske de vereceğim size : 
Saçınıza yetecek kadar mayonez ve saç uzunluğunuza göre 2-5 yemek kaşığı zeytinyağı. Mayonezi ve zeytinyağını karıştırıp tüm saçınıza yedirin. 30-45 dk bekletip yıkayın. Saçlarınızı soğuk suyla şoklayıp kullandığınız krem varsa onu sürün. Saçlarınızı ıslakken tarayın. Daha az dökülecektir. 
Dediğim gibi bunları roaccutane kullanmasanız da yapabilirsiniz. 😊 
Şimdi sıra tırnaklarda. 
Roaccutane kullanmanın kaçınılmaz bir gerçeği tırnak kırılması. Bu dönemde yeteri kadar protein,biotin ve keratin içeren besinler yemeniz ve elinizi kimyasaldan,sudan mümkün olduğu kadar uzak tutmanız gerekiyor. 
Aseton gibi tırnak yıpratan şeyleri de çok sık kullanmamaya özen gösterin. 
Tırnak nemlendirmesi ve bakımı içeren el kremleri kullanın. Bol bol tırnak ve tırnak etlerinizi nemlendirin. Eğer isterseniz tırnaklar için özel olarak geliştirilmiş ürünlerden satın alabilirsiniz. Ya da yine ben size evde hemen hazırlayabileceğiniz bir kür anlatabilirim: 
1-2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yarım limon 
Ilık su 
İsterseniz tatlı badem ve argan yağı da kullanabilirsiniz. 
Tüm malzemeleri ılık suyun içinde karıştırıp ellerinizi bu suda 5-10 dk bekletin. Sonra pamukla tırnaklarınıza zeytinyağı sürüp 5 dk bekletin. Ellerinizi yıkayın sonra kremle nemlendirin. Hem tırnak etleriniz yumuşar hem de tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olur. 
Çok uzun bir yazı oldu ama seneler içinde tecrübe ettiğim püf noktaları sizinle paylaştım. Bunları yapmanız için roaccutane kullanmanıza gerek yok. Her zaman yapabilirsiniz ama roaccutane kullanıyorsanız muhakkak yapmalısınız. 😊


Merak ettiğiniz başka şeyler varsa buraya yorum bırakabilir ya da instagramdan ulaşabilirsiniz. 😊👊