DOĞRU CİLT BAKIMI VE CİLT TİPLERİNE GÖRE ÜRÜNLER

Herkese merhaba. Dünkü motivasyon konuşmasından sonra alt başlıklara ayırdığım roaccutane konusu bitti sayılır. Çok ufak tefek şeyler kaldı. Onları da ay sonunda eğer blogda ve instagramda ciddi bir gelişme görürsem soru-cevap şeklinde halletmeyi düşünüyorum. 
Bugün sizinle doğru cilt bakımı hakkında biraz konuşalım istedim. Çünkü benim dikkate aldığım hatta sizinde dikkate almanız gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. 
Peki neden? 
Çünkü bana göre,daha önceki yazılarda da söylediğim gibi kusurları olan biri kusurlarını fondöten ve kapatıcı gibi cildi daha çok bozacak ürünler kullanmak yerine cilt tipini öğrenip ona uygun bir şekilde kusurlarını düzeltmeye çalışmalı. 
Uzun zamandan beri bu görüşü savunuyor ve bu şekilde hareket etmeye çalışıyorum. Tabii ki bu kimse makyaj yapmasın demek değil. İsteyen herkes makyaj yapabilir. Bu konuda kimse kimseyi kısıtlayamaz ve yargılayamaz. Zaman zaman bende yapıyorum ama genel olarak sorun ettiğim şeyleri düzeltmeye yönelik hareket ediyorum. 
Mesela; yüzümde kalan lekeleri,ufak tefek çilleri hatta su çiçeği izlerini sürekli kapatıcıyla kapatmak yerine leke giderici ürünler kullanarak onları tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyorum. Size önerim böyle yapmanız. Çünkü insan kendinde bir şeyden hoşlanmayıp onu makyajla kapatıp güzel hale getirdikten sonra makyajı sildiğinde daha kötü hissedebiliyor. 
Makyajla her şey çok güzel ama silince suratımın haline bak diyebiliyor. En azından bana böyle oluyor. Bu şekilde devamlı kötü hissetmek yerine düzenli ve doğru uygulamalarla cildinizi düzeltmeye odaklanın derim ben. 
Birçok cilt tipi var biliyorsunuz ki ; Hassas- Kuru- Normal- Karma- Yağlı. 
Öncelikle doğru bakımı yapabilmek için cilt tipinizi öğrenmek zorundasınız. Eğer kuru ve hassas cildi olan biri yağlı ciltlerin kullanabileceği ürünlerden alırsa cildi daha çok kurur. Çünkü yağlı ciltler için satılan ürünler o yağı temizlemeye yönelik ürünlerdir. Dolasıyla bu yanlış olur. 
Karma cildi olan biri de kuru ciltlerin kullanabileceği ürünlerden alırsa yine yanlış olur. Yani herkes kendi cilt tipine göre ürün kullanmalı. 
Bu konuda çok şanslıyız aslında. Çünkü bu aşamada yapmamız gereken iki şey var: 
Birincisi,cilt tipimizi belirlemek 
İkincisi, sorunun ne olduğunu bilmek. 
Cilt tipini belirlemenin de kolay yöntemleri var. Eğer kendinizi iyi incelerseniz bunu çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. 
Mesela gün içinde yüzünüzün herhangi bir bölgesi,T bölgesi gibi yerlerde parlama oluyorsa ve dokunduğunuz zaman elinize yağ geliyorsa cildiniz yağlı cilt tipine girer. 
Eğer yüzünüz pul pul dökülüyor,çok fazla geriliyorsa hassas- kuru tipe girer. 
Sadece T bölgeniz yağlanıyorsa karma, hepsinin arasında bir yerde kalıyorsa da normaldir. 
Bununla ilgili birçok yöntemi internette bulabilirsiniz. 
Daha sonra yapacağınız şey cilt tipinize ve sorununuza uyan ürünleri bulmak. Bunun için birçok farklı firma onlarca ürün çıkarıyor. Her ürün farklı cilt tiplerine uyarlanıyor ama kuru ve hassas ciltler için yapılmaması gereken bazı şeyler var: 
Bunlardan bir tanesi peeling. 
Eğer peeling yapmak istiyorsanız çok küçük tanecikli peelingler kullanmalısınız ve AYRICA cilt tipiniz nasıl olursa olsun peelingi haftada en fazla 2-3 kere yapmalısınız. Maskelerde de aynı şekilde. 
Ve yine her cilt tipi için geçerli bir durum daha var: Haftanın en azından 1 ya da 2 günü cildinizi sadece nemlendirmeniz gerekiyor. Yoksa cildiniz tamamen kuruyabilir. Kuru ciltler için bu sayı artabilir. Siz bol bol nemlendirebilirsiniz. 
Yağlı ciltlerde nemlendirmek için yağsız nemlendiricilerden kullanmalı. 
Çok önemli bir nokta daha: Cilt bakım sıralamasını doğru yapmalı ve mutlaka bakıma başlamadan önce cildinizi temizleyici bir ürünle temizlemelisiniz. 
Cilt bakımı yaptığınız sırada bakım yağlarından faydalanabilir,bu yağlarla yüzünüze masaj yaparak derinizin altındaki kılcal damarları harekete geçirip yüzünüzü canlandırabilirsiniz. 
Ayrıca yüzünüze yağ ya da nemlendirici sürerken elleriniz yukarı doğru hareket etmeli. Yani yerçekiminin aksine. Bu, kırışıklık ve sarkma oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır. 
İlerleyen zamanlarda kendi kullandığım ürünleri anlatırken bu konuya daha detaylı bir şekilde değineceğim. Eğer aklınıza takılan bir şey varsa buraya yorum bırakabilir ya da instagramdan bana ulaşabilirsiniz. 
Şimdilik hoşçakalın...